Tibe Group
Build a Business

HTML چیست ؟

HTML چیست ؟

به نام خدای مهربان

html مبنای برنامه نویسی دنیای وب است. اگر می خواهید برنامه نویسی وب را تجربه کنید و از این راه کسب درآمد کنید، حتما باید آن را یاد بگیرید. در این مقاله تیم طراحی سایت تایب، شما را با این نام آشنای دنیای وب آشنا می کند. در ادامه متوجه خواهید شد اچ تی ام ال چیست. اولین سوالی که در مورد اچ تی ام ال ممکن است از خودتان بپرسید، این است که آیا HTML مخفف نامی است یا صرفا چند حرف است که کنار هم قرار گرفته است. پس ابتدا به این می پردازیم که html چیست و سپس با تگ html آشنا می شویم.

باید بگوییم که HTML مخفف عبارت انگلیسی Hyper Text Markup Language یا به فارسی زبان نشانه گذاری فرامتن است. احتمالا با شنیدن ترجمه فارسی اچ تی ام ال چیز زیادی از آن متوجه نمی شوید. حالا که با معنای لغوی آن آشنا شدید، بهتر است کمی بیشتر در مورد این زبان بدانید.

HTML چیست و دقیقا چه کاری انجام می دهد ؟

باتوجه به مطالبی که گفته شد به نظر شما واقعا اچ تی ام ال چیست. با این زبان می توانید قالب سایتتان را پایه ریزی کنید. در واقع این زبان نشانه گذاری از تگ ها استفاده می کند و یک قالب برای سایت ما می سازد. هنگامی که شما اقدام به طراحی سایت می کنید، اولین کاری که انجام می دهید، طراحی صفحات وب است. این کاری است که HTML برای ما انجام می دهد.

چینش و نظم بندی صفحات و قسمت های سایت اهمیت زیادی دارد. بنابراین قبل از هر کاری، باید مکان هر کدام از بخش های سایت را مشخص کنید. تعریف مکان این بخش ها وظیفه اصلی HTML است.

تگ HTML چیست ؟

باتوجه به مطالب گفته شده باید متوجه شده باشید html چیست. همانطور که گفتیم، HTML به کمک تگ صفحات سایت شما را می سازد. در این بخش می خواهیم به شما پاسخ دهیم که تگ چیست. اولین چیزی که در مورد تگ می توانیم بگوییم این است که اچ تی ام ال تمام کارهایش را با تگ انجام می دهد.

یعنی ساختار بندی و ساخت صفحات سایت با تگ صورت می گیرد. اگر بخواهید در سایت خود لینکی قرار دهید، جدول بگذارید یا تصویری بارگذاری کنید، با تگ این کار را انجام می دهید.

تگ html

تگ html

آیا اچ تی ام ال یک زبان برنامه نویسی است ؟

برخی از افراد که دانش کمی از زبان های برنامه نویسی دارند، تصور می کنند که اچ تی ام ال زبان برنامه نویسی است. به علاوه اگر ترجمه فارسی HTML را در نظر بگیریم، به کلمه زبان برمی خوریم و فکر می کنیم که HTML نیز یک زبان برنامه نویسی است. در حالی که همچین تفسیری کاملا اشتباه است. هر زبان برنامه نویسی از متغیرها، توابع، شرط ها و حلقه تشکیل شده است و اچ تی ام ال اصلا چنین ویژگی هایی ندارد.

انواع نسخه های HTML

متوجه شدیم html زبان برنامه نویسی نیست بلکه مجموعه ای از تگ هاست که بخش های مختلف سایت را می سازند. اما آیا نسخه اولیه اچ تی ام ال می تواند تمام مشخصات سایت ما را بسازد؟
برای پاسخ به این سوال، باید بدانید که اولین نسخه، یعنی HTML 1.0، پیچیدگی زیادی نداشت. این نسخه فقط می توانست یک متن ساده را در وب جایگذاری کند.

پس از آن نسخه دوم HTML یعنی html 2.0 معرفی شد. این نسخه پیچیدگی های بیشتری داشت. تمام ویژگی های نسخه قبلی و چند ویژگی جدید دیگر، این نسخه را تعریف می کردند. در واقع همین نسخه از اچ تی ام ال بود که مبنای طراحی سایت را شکل داد.

ظهور ۳.۰ HTML

بعد از HTML 2.0 تعداد برنامه نویسان وب و خواسته های آن ها نیز افزایش یافت. بنابراین دیگر ویژگی های ابتدایی اچ تی ام ال قابلیت پاسخگویی به درخواست های برنامه نویسان و وب مستران نبود.
HTML 3.0  ویژگی ها و ابزارهای قدرتمندتری داشت و به طراحان سایت اجازه می داد تا بخش ها و قابلیت های بیشتری را به سایت خود اضافه کنند. اما طراحان سایت به قابلیت های  HTML 3.0 راضی نبودند. بسیاری از ویژگی هایی که آنها با استفاده از HTML 3.0 ایجاد کرده بودند توسط مرورگر اجرا نمی شد. همین یک نقص بزرگ برای این نسخه به حساب می آمد.

HTML 4.01 استاندارد طراحی سایت

کمی بعد از ظهور HTML 3.0، کنسرسیوم وب جهانی تغییرات اندکی را روی نسخه قبلی ایجاد کرد. این نسخه اچ تی ام ال که استاندارد طراحی سایت در سال ۱۹۹۷ بود، توسط مرورگرها نیز پشتیبانی می شد. پس از html 3.2، html 4.01 ساخته شد که نسبت به نسخه قبلی اش، یک تحول عظیم به حساب می آمد. بسیاری از ویژگی های قبلی پیشرفت کرده بودند و تگ های بیشتری اضافه شده بود.

قرن بیست و یکم و Xhtml

Xhtml در سال ۲۰۰۰ با قوانین خاصی توسط کنرسیوم وب جهانی به بازار معرفی شد. این نسخه قوانین مشخصی داشت و دیگر کد نویس ها نمی توانستند تغییری در کدها ایجاد کنند. آخرین نسخه HTML5 ،HTML است که هر برنامه نویس وبی باید با آن آشنا باشد.

معرفی تگ های اچ تی ام ال

همان طور که گفتیم، به کمک تگ های اچ تی ام ال می توانیم بخش های مختلف سایت خود را بسازیم. در این قسمت با تعدادی از تگ های html آشنا می شویم. تصور کنید که می خواهید محتوایی را در سایت خود قرار دهید. برای اینکه ویژگی های مختلفی مانند ایتالیک، یا بولد را به متن خود اضافه کنید یا عبارتی را لینک دار کنید، باید از تگ مخصوص  html استفاده کنید. برای مثال، اگر بخواهیم عبارت تگ بولد نوشته شود، آن را به صورت مقابل می نویسیم.  </b>تگ <b>

برای این که محتوای خود را تیتر بندی کنیم از تگ های h1  تا h6 استفاده می کنیم. این تگ ها هستند که محتوای ما را سازمان دهی می کنند. اگر بخواهیم نام شخصی را در محتوای خود بیاوریم و آن را از دیگر بخش ها جدا کنیم، آن را به صورت ایتالیک می نویسیم. برای این کار از تگ I استفاده می کنیم.

تگ اچ تی ام ال

تگ اچ تی ام ال

برای ایجاد یک صفحه اچ تی ام ال چه کار باید بکنیم ؟

تا به اینجا با برخی از مفاهیم و  تگ ها آشنا شدیم. حالا این سوال مطرح می شود که چگونه یک صفحه محتوا را به کمک تگ  html بنویسیم. برای این کار از نرم افزارهای خاصی استفاده می کنیم. NotePad , NotePad++ , Adobe Dreamweaver , Microsoft Expression Web از جمله این نرم افزارها هستند که به آنها نرم افزار ادیتور نیز گفته می شود. بعد از طراحی سایت می توانید با استفاده از هاست و دامنه آن را به مردم جهان نمایش دهید.

باز هم در مورد اچ تی ام ال، ایجاد کننده محتوای صفحه در وبلاگ طراحی سایت تایب، مطلب می نویسیم. برای مشاوره در خصوص طراحی سایت می توانید با مشاورین تایب تماس بگیرید.

بهار صفوی — عضو تیم تولید محتوا

بهار صفوی  — عضو تیم تولید محتوا

به ما اعتماد کنید

رویایت را به جهان نشان بده !

Present your dream to the world

واحد پشتیبانی

در تمام مراحل قبل و پس از خرید می توانید از پشتیبانی تایب بهره مند شوید.

در رسانه های اجتماعی ما را دنبال کنید و از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

پستهای آموزشی تایب را از دست ندهید.

تایب چیست ؟

آکادمی تایب در زمینه های برنامه نویسی، طراحی و توسعه سایت و کسب درآمد از این تخصص ها دوره های آموزشی برگزار میکند.

ما در آژانس طراحی سایت تایب انواع پروژه های ایرانی و خارجی طراحی سایت را انجام میدهیم.

نام تایب مخفف عبارت تیم اینترنتی برتر است.

شماره تماس مدیر

۰۹۳۳۸۶۱۶۹۶۶

تایب چیست؟

آکادمی تایب در زمینه های برنامه نویسی، طراحی و توسعه سایت و کسب درآمد از این تخصص ها دوره های آموزشی برگزار میکند.

ما در آژانس طراحی سایت تایب انواع پروژه های ایرانی و خارجی طراحی سایت را انجام میدهیم.

نام تایب مخفف عبارت تیم اینترنتی برتر است.

واحد پشتیبانی

در تمام مراحل قبل و پس از سفارش سایت یا خرید محصولات آموزشی می توانید از پشتیبانی تایب بهره مند شوید.

در رسانه های اجتماعی آموزش های رایگان را دنبال کنید و از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.