Tibe Group
Build a Business

دامنه چیست ؟

دامنه چیست ؟

دامنه

دامنه

به نام خدای مهربان

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کاربران عزیز سایت تایب. در اینجا سعی داریم دامنه (همان دومین) را به شما معرفی کنیم . سپس در انتخاب آن شما را یاری رسانیم. Domain در فارسی به معنی «گستره» می باشد. دامنه سایت در واقع آدرس سایت شما در اینترنت است. یعنی کاربران به وسیله آن می توانند به سایت ها دسترسی پیدا کنند. تمام این آدرس ها باید یکتا و منحصر به فرد باشند تا هر سایتی به راحتی پیدا شود. به علاوه موتور های جست و جو باید بتوانند به هر کدام از این سایت ها دسترسی یکتا داشته باشند. حال که به اهمیت دامین پی برده اید سوالات متعددی مطرح می شود. مثل این که خرید دامنه چگونه است. یا چگونه می توان دومین مناسبی برای سایت خود تهیه کرد.

بخش های سازنده دامنه

هر دامنه از دو بخش کاملا جداگانه تشکیل شده. این بخش ها «نام» و «پسوند» هستند. در ادامه به بررسی این دو بخش می پردازیم. برای مثال در دومین  tibe.ir  بخش « tibe » همان نام  است. انتخاب نام هیچ محدودیتی به جز منحصر به فرد بودنش ندارد و کاملا توسط خریدار انتخاب می شود. بخش «ir.» پسوند سایت می باشد. به طور کلی پسوند هایی مانند ir،com،org وجود دارند که گفته خواهند شد. شما می توانید یکی از این پسوند ها را به دلخواه انتخاب کنید. بسته به نوع سایت شما و با توجه به تفاوت ها و قیمت هر کدام.

دومین

دومین

پسوند ها

در اینجا پسوند های پر کاربرد و اصلی را برای شما شرح می دهیم. لازم به ذکر است ما فقط بخشی از پسوند ها را در اینجا نام می بریم :

پسوند com : این پسوند پر کاربرد ترین پسوند است و مخفف کلمه Commercial به معنی «تجاری» می باشد.

پسوند Net : مخفف واژه Network بوده که برای شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی به کار می روند.

پسوند Gov : مخفف واژه Government بوده و برای ارگان های دولتی به کار می روند.

پسوند Edu : مخفف واژه Education بوده و برای سازمان های آموزشی و مدارس استفاده می شوند.

پسوند Tv : این پسوند دامنه مخصوص کشور توالو است. ولی با توجه به شباهتش به مخفف Television مورد توجه کانال های تلویزیونی است.

پسوند Org : معمولا متعلق به سازمان های مختلف غیر دولتی می باشد.

پسوند Biz : مخفف واژه Business است و برای شرکت های بیزینس استفاده می شود.

پسوند Name : پسوندی متعلق به سایت های شخصی می باشد. یعنی اگر شما بخواهید برای خودتان سایتی ایجاد کنید می توانید این پسوند را انتخاب کنید.

پسوند های مختص کشور ها : به طور کلی هر کشور با توجه به نامش پسوند خاص خود را دارد. مثل پسوند us برای آمریکا یا ir برای ایران.

پسوند ir : در رابطه با پسوند های ir باید گفت که این پپسوند مربوط به کشور ایران است . پس سایت های با این پسوند سایت داخلی محسوب می شوند. از جمله مزایای این پسوند می توان به تخفیف ۵۰%  آپلود و دانلود نسبت به سایت های خارجی نام برد. همچنین این پسوند ها نسبت به بقیه پسوند ها دارای قیمت پایین تری هستند.

آدرس سایت

آدرس سایت

انتخاب نام

با توجه به توضیحات بالا به این نتیجه می توان رسید که انتخاب دامنه بسیار مهم است. از این جهت نکاتی را در مورد انتخاب آن باید رعایت نمود. از آن جایی که دامنه در حکم آدرس سایت شماست پس باید نسبتا کوتاه و مرتبط با سایت شما باشد. به علاوه در یاد کاربران باقی بماند. به جز کاربران، موتور های جست و جو نیز دومین کوتاه را بیشتر می پسندند. حال اگر نام مورد نظر شما طولانی است، می توانید با کمک سرواژه سازی آن را مخفف کنید. برای مثال تیم اینترنتی برتر که نام گروه ماست به تایب (tibe) با استفاده از این روش خلاصه شده است.

مورد بعدی منحصر به فرد بودن دامنه مورد نظر است. همان طور که گفته شد دامنه باید یکتا باشد تا مشکلی در کار کاربران و موتورهای اینترنتی ایجاد نشود. پس شما باید قبل از تصمیم گیری در مورد یکتا بودن نام دامنه خود اطمینان حاصل کنید. برای این کار کافیست دومین سایت مورد نظر را در گوگل یا سایر موتورهای جست و جو، سرچ کنید. هرچند نیازی به این کار نیست. چون سایت های فروش دامنه قبل از فروش آن به شما آزاد بودن آن دومین را بررسی می کنند.

خرید Domain

سایت های مختلف و فراوانی در جهت خرید و فروش دومین ها فعالیت می کنند. بعضی از این سایت ها آدرس های خواسته شده را که در اختیار کسی قرار ندارد به می فروشند. بعضی دیگر آدرس هایی که قبلا خریداری شده را می فروشند. به این گونه که آدرس های خودشان  را در اختیار شما قرار می دهند. در نتیجه گران تر بوده و آدرس هایشان بهتر است. پس از خرید آدرس، شما باید هر سال ضمن پرداخت هزینه رزرو یکساله آن را تمدید کنید. در غیر این صورت دامنه شما از رده خارج شده و احتمال دارد به فرد دیگری واگذار شود.

آدرس سایت

آدرس سایت

تفاوت دامنه و URL

این دو مقوله در بین بسیاری از مردم یکسان تلقی می شود. در رابطه با تفاوت این دو به صورت اجمالی توضیحاتی می دهم. در واقع دامنه آدرس کلی برای سایت است. هر یک از آن ها ممکن است چند URL مختلف بر روی خود داشته باشد که محدودیتی ندارد. به عبارت دیگر URL زیر مجموعه دامین است. برای مثال سایت ما را در نظر بگیرید. tibe.ir  دومین است ولی tibe.ir/contact که زیر شاخه ای از دامنه سایت است URL نامیده می شود. شما می توانید یک دامنه تهیه کرده و چند URL بر روی آن داشته باشید.

Host

Host

ذخیره سازی اطلاعات سایت بر روی هاست

کلمه هاست در فارسی به معنای «میزبان» ترجمه شده است. شما برای داشتن سایت به غیر از Domain به هاست هم نیازمندید. در واقع هاست محل ذخیره اطلاعات سایت شما است. برای هر سایت باید فضای ذخیره سازی وجود داشته باشد تا اطلاعات بر روی آن ذخیره شوند. این فضا را هاست در اختیار شما قرار می دهد. برای تهیه هاست نیز می توان از سایت های اینترنتی موجود استفاده کرد. نکات و اطلاعات مربوط به هاست خود مقاله ای جداگانه است.

آرش بهمنی --- عضو تیم تولید محتوا

آرش بهمنی — عضو تیم تولید محتوا

به ما اعتماد کنید

رویایت را به جهان نشان بده !

Present your dream to the world

واحد پشتیبانی

در تمام مراحل قبل و پس از خرید می توانید از پشتیبانی تایب بهره مند شوید.

در رسانه های اجتماعی ما را دنبال کنید و از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

پستهای آموزشی تایب را از دست ندهید.

تایب چیست ؟

آکادمی تایب در زمینه های برنامه نویسی، طراحی و توسعه سایت و کسب درآمد از این تخصص ها دوره های آموزشی برگزار میکند.

ما در آژانس طراحی سایت تایب انواع پروژه های ایرانی و خارجی طراحی سایت را انجام میدهیم.

نام تایب مخفف عبارت تیم اینترنتی برتر است.

شماره تماس مدیر

۰۹۳۳۸۶۱۶۹۶۶

تایب چیست؟

آکادمی تایب در زمینه های برنامه نویسی، طراحی و توسعه سایت و کسب درآمد از این تخصص ها دوره های آموزشی برگزار میکند.

ما در آژانس طراحی سایت تایب انواع پروژه های ایرانی و خارجی طراحی سایت را انجام میدهیم.

نام تایب مخفف عبارت تیم اینترنتی برتر است.

واحد پشتیبانی

در تمام مراحل قبل و پس از سفارش سایت یا خرید محصولات آموزشی می توانید از پشتیبانی تایب بهره مند شوید.

در رسانه های اجتماعی آموزش های رایگان را دنبال کنید و از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.